Keikat

TULEVAT KEIKAT

Iholla Musiikkiklubi (Café Piritta, Tokoinranta)

Seuraava Iholla-klubi 29.9.2017 19.00-23.00
Esiintyjät: Barlast, Uusi Manner ja Hyvää Huomenta Berthold

 


Hyvää Huomenta Berthold
29.9. 19.00 Iholla-klubi, Café Restaurant Piritta, Eläintarhantie 12, Tokoinranta


Lumottu Apina
23.9. PRIVATE, Turku
4.10. TBD, Hämeenlinna


Philomela
9.12. Suomenlinna kirkko, Helsinki, Suomi100
16.12. Philomelan Joulu, Paavalinkirkko
18.12. Philomelan Joulu, Pyhän Laurin kirkko
21.12. Philomelan Joulu, Temppeliaukion kirkko
2018
6.1. 20.00 Suomenlinna kirkko, Helsinki, Suomi100, Silent Night, Feat Rinne & Majamäki


Suden Aika -quartet
KANSANMUSIIKKILIITON KIERTUE
9.9. 14.00 Kaupunginkirjasto, Alvar Aallon katu 14, Seinäjoki
10.9. Pertunmaa
12.9. 18.00 Villa Aurora, Tervaniementie 2, Mäntyharju
13.9. 21.00 Perinnearkku-klubi, Kapsäkki, Hämeentie 68, Helsinki
21.9. Rahvaanmusiikin klubi, Tampere

SVEITSIN KIERTUE
28.11. 20.00 Neuenkirch, bunterbünter, www.bunterbuenter.ch
29.11. 20.00 Neuenkirch, bunterbünter, www.bunterbuenter.ch
30.11. 20.00 Zürich, GZ Buchegg, www.folkclub.ch
1.12.   20.30 Burgdorf, Schmiedechäuer, www.schmidechaeuer.ch
2.12.   20.00 Zug, A-cappella-Festival, Theater im Burgbachkeller, www.burgbachkeller.ch
3.12.   17.00 St. Gallen, Klein aber Fein, Centrum dkms www.kleinaberfein.sg
30.12. Iholla-klubi, Helsinki, Finland


Tapani Rinne & Teho Majamäki duo
6.1.2018 Suomenlinna, Helsinki, Suomi 100. Silent Night with Philomela choir


Tuuletar vocal folk hop
5.-6.10. Pihtipudas/Viitasaari, Suomi School Tour
6.10. klo 00.30 Lost in Music, Telakka, Tampere
———-
Taiwan kiertue
12.10. Taichung Jazz Festival, Taichung
13.10. National Chia Yi University, Chia Yi
15.10. Tainan cultural center, Tainan
17.10. Shu-Te University, Kaohsiung
18.10. National Central university, Taoyuan
19.10. National Chiao Tung University, Hsinchu
20.10. National Taiwan University of Science, Taipei
22.10. Taiwan Contemporary a cappella competition, Taipei (judges in jury)
23.10. 19.30 Gala concert Zhongshan Hall, Taipei
24.10. Providence University, Taichung
———-
6.12. Uddevalla, Ruotsi
2018
31.1.-12.2. Sur Jahan Festival (Sufi Sutra), Kolkata/Goa, India
27.3. Nürnberg, Saksa
30.3. Rotterdam, Hollanti Club Doelen
21.7. 19.00 Ravintola Parppeinpirtti, Ilomantsi

 


 

MENNEET KEIKAT

Aino Elina
7.6.  Bergga, V. linja 14, Helsinki
2.6. Espanlava
28.5. Iholla-klubi, Helsinki
14.8.  Manala, Helsinki (AGK)
8.7.  Los Cojones, Helsinki
29.6.  Siltanen, Helsinki ALBUM RELEASE
12.6.  Botta, Helsinki
11.6.  Bergga, Helsinki

Alma Sipilä
24.8. klo 17.00 Fazer café (Kluuvi), Art Goes Kapakka festival

Ashimba trio
March 2016 kiertue Suomessa
5.-18.2.2016 kiertue Tanzaniassa
4.10.2015  Bar Loose, Helsinki
25.9.2015 Raahe
24.11.2014 Torvi, Lahti
19.11.2014 Semifinal, Helsinki
14.11.2014 Suisto club, Hämeenlinna
11.11.2014 Allotria, Helsinki
8.11.2014 Vernissa, Vantaa
6.11.2014 Kulttuuriravintola Kivi, Tampere

Grex Musicus
13.12. 19.00 Michael Agricola kirkko, GREXIN JOULU
4.12. 19.00 Pyhän Laurin kirkko, GREXIN JOULU
12.11. Musiikkitalo, Helsinki. LOPPUUNMYYTY.
18.8. Art Goes Kapakka
19.5.  Rest, makoilukonsertti, Cirko, Suvilahti
5.5. Tunne, Vaasa
9.2. Lavaklubi, National Theatre, Helsinki
 15.12. klo 19.00 Grex Christmas, Agricola kirkko
10.12. klo 18.00 Uunisaari Christmas
12.12. klo 19.00 Paavali kirkko Grex Musicus & Ylioppilaskunnan soittajat
22.10. klo 19.00 Tunne-konsertti, Sibelius-lukio
13.8. Art Goes Kapakka, Belge & Bryggeri
25.5. klo 19.00 Astoria

Hyvää Huomenta Berthold
30.7. Iholla-klubi, Café&Restaurant Piritta, Helsinki
14.5. Lappohja
8.5. Nostalgy-klubi, Helsinki
10.12. Teatteri Kallio, Runokahvila
22.8. Ravintolalaiva Wäiski

Iholla musiikkiklubi
20.5. Joonas Widenius & Anna Murtola, Afrotysonia, Mikko & Leevi Houseband
22.4. Shalla Lalla, Suden Aika, Tuuletar – Vocal folk hop
25.3. Vähäsarja, Tapani Varis Collective, GAiA
25.2. Mikko & Leevi DUO, Joanna akustinen, Lumottu Apina levynjulkkarit
27.1. Onni Rajaniemi, Nuoska, J-P Piirainen ja Tiina Louneva eli T&J DUO
2016
31.12. New Year´s Eve, On stage: Elsi Sloan, Jussu Pöyhönen, Lumottu Apina
25.11. klo 19.00 Kardemimmit and Anna Dantchev Band
17.9. Pirjo Aittomäki, Annamari Kähärä, Sara Puljula ja Duo Intervalo
30.7. Mamyth, Hyvää Huomenta Berthold
18.6. Tapani Rinne & Teho Majamäki and Josefiina Vannesluoma + Más
28.5. Philomela. Okra Playground ja Aino Elina
30.4. Kaj Chydenius, Taru Nyman, Philomela Ensemble,
Juurakko feat. Maija Kauhanen
26.3. Tuuterin tyttäret, Sekunti, No One´s Land
27.2. Metsäpeura, ANTTI & ISOTALO duo, Tuuletar
30.1. Shalla Lalla, Äänipäät, Lumottu Apina

Karoliina Kantelinen solo
18.5.  Runokahvila, Teatteri Kallio, Kallio kukkii festivaali

Lumottu Apina
9.9. PRIVATE, Turku
12.8. Turku, private
11.8. Rantaravintola Lahnajärvi
29.7. 23.00 Venus Nightclub, Turku
8.7. Rantaravintola, Lahnajärvi
17.6. Old Bank, Turku
18.5. 21.00 On the Rocks, Mikonkatu
13.5. 14.30 Kallio Kukkii festival, Bear park, Kallio, Helsinki
6.5. Amarillo, Seinäjoki
18.3. Torni hotelli , Tampere
4.3. Old Bank, Turku
25.2. Album release. Iholla club, Helsinki
31.1. Helsinki
25.11. Seinäjoki, Private
4.11. Rento Bar, Turku
30.9. Tiirikkala, Turku, unplugged
23.9. Pressa, Helsinki
3.9. Metsäläpäivät, Helsinki
23.7 Mallaskosken Panimoravintola, Seinäjoki
22.7. Joki Pub, Rauma
21.7. 7 pm The stage of Esplanad park, Helsinki
1.7. Hotel Torni, Tampere
13.5.2016 Hunters inn, Turku
6.5.2016  Duprovnik, Helsinki
30.4.2016 Pallas-tunturi (private)
9.4.2016 Seinäjoki, Rytmikorjaamo
5.3.2016 Helsinki (private)
30.1.2016 Iholla club, Helsinki

Kultapeura
18.5. Theatre Kallio Runokahvila, Kallio Kukkii festival
24.4. Sipoo, (private)
3.4. Nostalgy club
27.2. Iholla club

Niillas Holmberg & Roope Mäenpää Duo
28.1.2017 G Livelab, club, Helsinki, Niillas Holmberg & string quartet
7.8.2015 Varangerfestivalen 2015, Vadsø, Norja
27.6. Rovaniemen kirkko (yksityistilaisuus)
5.3.2015 Umeå Sami Week, Ruotsi
6.3.2015 Umeå Sami Week, Ruotsi

Niillas Holmberg Kvarteahtta
8.7.2016 Kajaanin Runoviikko, 9.00 pm Ravintola Kulma, Kajaani
27.6. klo 19.00 Jutajaiset, Rovaniemi
7.2.2015 Museokeskus Ajtte Museum, Jokkmokk, Ruotsi
6.2.2015 Café Gasskas, Jokkmokk, Ruotsi

No One´s Land
26.3. klo 19.00 Iholla-klubi, Café Piritta, Helsinki
10.5. Ravintolalaiva Wäiski

Outo Projekti
12.8. Kitty´s house, Helsinki
21.1. VIisi Penniä
19.11. Punavuoren Ahven
11.12 klo 21:00 Ølhus Oslo
23.10 klo 20:00 Punavuoren Ahven
9.10. klo 21.30 Ølhus Oslo
12.6. klo 20. Ølhus Oslo
9.5. klo 20. Punavuoren Ahven
28.3. Kannel-Krouvi
7.3. Hilpeä Hauki
23.1. Ølhus Oslo

Nostalgy klubi Lauluntekijäin klubi
Ravintola Bruuveri, Kampin keskus, Helsinki
5.6. Kolme Kulmaa, Academica quartet, Veli-Matti Kunnari
3.4. Hanna-Maria Lifländer, Kerttu Loukusa, Kari Tontti, Metsäpeura, Matti Halmeaho, Hans Grönholm, Jyrki ja Jerry Härkönen, Wade Mikkola duo, Joonas Kaek, Upe, Vladimir Istschenko
6.3. Sakari Juntura trio, Velimatti Kunnari ja Purkkiorjat,
Lasse Liemola, Hannu Seppänen, Eki Suomaa

Philomela
26.8. 21.00 Suomenlinna, Valojen saari
24.8. 18.00 Paavalinkirkko, Taiteiden yö
17.8. Art Goes Kapakka, 20.30 Bryggeri, 22.00 Belge
6.8. 18.00 Loviisa, Herääminen ooppera, Loviisan rauhanfoorumi
16.7. Nivala, Herääminen opera
9.6. Tampere hall, Tampere, Finland
20.5. Turku kirkkopäivät, Herääminen ooppera
30.3.- 9.4. Teatteri Kapsäkki, Helsinki, Herääminen choir opera
25.2. Suomenlinna, Helsinki, Suomi 100years. Feat Rinne & Majamäki
19.12. 19.00 Vanha kirkko, Joulukonsertti, Helsinki
18.12. 19.00 Paavali kirkko, Joulukonsertti, Helsinki
16.12. 19.00 Temppeliaukio kirkko, Joulukonsertti, Helsinki
10.12. 20.00 St Anne´s church, St Petersburg
9.12. Festival opening ceremony, St Petersburg
7.12. 19.00 Tuusula kirkko, Joulukonsertti, Tuusula
22.11. 19.00 Musiikkitalo, Helsinki, Carmina Burana
21.11. 19.00 Sibeliustalo, Lahti, Carmina Burana
12.11. Musiikkitalo, Helsinki. LOPPUUNMYYTY!
25.8. 19.00 Paavali kirkko, Taiteiden yö, Helsinki
18.8. Art Goes Kapakka
7.8. Peking, China
2.8. Taipei, Taiwan
1.8. Hsinchu, Taiwan
6.6. Espoon kulttuurikeskus Philomela & KYN battle, Espoo, Finland
28.5. Iholla-klubi, Café Piritta, Helsinki
21.5. Vatan, Saint Laurian / Festival de la Voix de Châteauroux, France
20.5. Equinoxe / Festival de la Voix de Châteauroux, France
19.3. konsertti Tukholma, Eric Ericson hallen
9.3. konsertti “Tuhannet tunnot neien”, Järvenpään kirkko
8.3. Savoy-teatteri Wings to Fly -gaala
28.2. klo 12.00 Vanhan kirkon puisto, Lönnrotin patsas, Kalevalanpäivä
26.2. Kansalliskirjaston juhla, Helsinki
10.2. klo 18.30 ja 20. Suden Aika, Hotel Arthur, Helsinki. Osa Wings to Fly -hanketta.
26.1. klo 17.30 Helsingin Yliopisto, Yksityistilaisuus
18.12. klo 18.00 Vanha Kirkko, Philomelan Joulu, joulukonsertti
14.12. klo 19.00 Pyhän Laurin kirkko, Philomelan joulu, joulukonsertti
13.12. klo 20.00 Temppeliaukion kirkko, Philomelan joulu, joulukonsertti
12.12. klo 19.00 Paavalin kirkko, Philomelan joulu, joulukonsertti
7.12. klo 19.00 Kallion kirkko, Silent Night, feat. Teho Majamäki & Tapani Rinne
2.12. klo 19.00 Hyvinkääsali, Philomelan joulu, joulukonsertti
28.11. klo 14.00 Kampissa kajahtaa, Kampinkeskuksen jouluavaus, Kamppi
25.11. klo 16.00 Talvisodan päättymisjuhla Temppeliaukion kirkko
10.10. klo 15.30 Musiikkitalon lämpiö, vapaa pääsy.
10.10. klo 19.00 Musiikkiteatteri Kapsäkki, Philomela ja Annamari Kähärä
24.9. Musiikkitalo, Helsinki YKSITYISTILAISUUS
19.9. Marina Congress, Helsinki YKSITYISTILAISUUS
13.8. Art Goes Kapakka 20.30 Belge, 22.00 Bryggeri
30.7. Meidän Festivaali, Tuusula
18.-21.7.2015 Singapore, Sentosa, Sota, Esplanade concerthall
12.7.2015 klo 14.00 Tervamäen Metsäkappeli, Viitasaari, Feat. Anna-Mari Kähärä
11.7.2015 klo 19.00 Kaustinen Folk (Suden Aika -esitys, Iholla-sali)
10.7.2015 klo 18.30 Kaustinen Folk (Suden Aika -esitys, Iholla-sali)
9.7.2015 klo 17 Kaustinen Folk (Kaustinen-sali)
17.5. klo 10.00 Vanha Kirkko, Helsinki
24.4.2015 klo 19 Warkaussali, Varkaus
25.4.2015 klo 11.30 Soisalo-opisto, Varkaus
25.4.2015 klo 18 Kuopion musiikkikeskus, Kuopio
17.4.2015 klo 19 Teatteri Kapsäkki, Helsinki, feat. Anna-Mari Kähärä
20.3.2015 klo 18 ja 20 Vaahterasali, Lahti
28.2.2015 Loviisa Gymnasium

Philomela Ensemble
26.4. Kappeli, Helsinki
21.4. Helsinki
28.2. Kalevalanpäivä, Helsinki
9.-12.6. Suistamo, Venäjä
30.4. klo 18.00 Iholla-klubi, Café Piritta, Helsinki
7.4. Helsinki Crowne Plaza
17.11. klo 18.30 Helsinki
16.11. klo 15.45 Ravintola Sipuli
13.11. klo 21.00 Vanha Ylioppilastalo, Helsinki
13.11. klo 20.00 Botta, Helsinki
10.11. klo 14.45 Agricolan kirkko, Helsinki
2.11. klo 17.00 Stockmann, Helsinki
17.9. Helsingin rautatieasema, Nälkäpäiväkeräys
9.9. Majvik
11.6. Suomenlinna
3.6. Kaapelitehdas
28.5. RuokaKesko, Helsinki
28.5. Aleksanterinteatteri, Helsinki
10.3.2015 Keilaranta, Espoo

Shalla Lalla
17.8. Art Goes Kapakka
22.4. 21.00 Iholla-club, Helsinki, Finland
21.1. Hima&Sali Kaapelitehdas, Helsinki
18.8. Art Goes Kapakka The MessKitty´s Public House
13.8. Helsinki, private
1.6. 5.00 pm Stage of Esplanad, Helsinki
17.5. 6.00 pm and 7.30 pm Theatre Kallio, Helsinki
9.4. G.W. Sundsmann, Helsinki, hääjuhla
9.4. Svenskaklubben, Helsinki 
30.1. Café Piritta, Helsinki
21.12. Espoon nuorten vastaanottokeskus
10.10. klo 12.45 Musiikkitalon lämpiö, vapaa pääsy.
15.8. Keravan Kartano
13.8. Art Goes Kapakka 21.00 Allas Pop Up, 22:30 Olhus Kopenhavn
3.-4.6.2015 Tamperetalo, yhtyelaulukilpailu
18.4.2015 klo 13:00 Lapilan kartano, Kerava
6.3.2015 Yliopiston juhlasali, Helsinki

Suden Aika
12.9. 18.00 Villa Aurora, Tervaniementie 2, Mäntyharju
10.9. Pertunmaa
9.9. 14.00 Kaupunginkirjasto, Alvar Aallon katu 14, Seinäjoki
9.8. 18.00 Runopirtti, Ilomantsi Parppeinvaara, Finland
13.5. Kallio Kukkii festival, opening ceremony, Bear park, Helsinki
22.4. Iholla-club, Café Piritta, Helsinki, Finland
21.4. Lilla Villan, Sipoo
20.4. Koskelan kirkko

Tapani Rinne & Teho Majamäki
25.2. Suomenlinna, Helsinki, Suomi 100years.
13.7. ja 14.7. Joensuu, Botania
18.6. Iholla club, Helsinki
7.12. klo 19.00 Kallion kirkko, Silent Night, feat. Philomela

Tipsy Gipsy
15.10. Sampo Soikoon, 19.00
27.8. 17.30 Art Goes Kapakka festival, Café Piritta

Tuuletar vocal folk hop
19.9. 18.00 Vihti kirjasto, Finland
7.9. 20.00 Copenhagen world music festival
23.8. 19.00 G Livelab club, Helsinki, Finland
29.7. Bardentreffen, festival, Nürnberg, Germany
11.7. 20.00 Café Mondo, Kaustinen folk festival, Finland
12.7. 14.30 Areena, Kaustinen folk festival, Finland
12.7. 16.00 Children´s tent, Kaustinen folk festival, Finland (for children)
1.7. Haapavesi Folk festival, Finland
17.6. Suomussalmi, Hossa, Hossa National park opening ceremony, Finland
28.5. 11.00 World Village festival, Mekong stage, Helsinki, Finland
26.5. 18.00 Ritz, choir-festival, Vaasa, Finland
25.5. 18.00 Ritz, choir-festival, Vaasa, Finland
20.5. 17.40 Etnofest, Turku, Finland
13.5. Hiddenhausen, Germany
11.5. Baden Württemberg, Germany
10.5. Weingarten, Germany
9.5. Baden Württemberg, Germany
7.5. Bad Schwalbach, Germany
6.5. Oldenburg, Germany
5.5. Hamburg, Germany
4.5. Greifswald, Germany
3.5. Kiel, Germany
1.-2.5. Rendsburg, Germany
30.4. 20.00 Hannover, Internationalen A-cappella-Woche Hannover
29.4. 20.00 Bremen, Jazzahead! Clubnight, Weserburg, Germany
24.-27.4. School tour in Finland
22.4. 21.00 Iholla-club, Helsinki, Finland
* 16.3. 21.00 Nordic Showcase, Helsingborg, Sweden
* 22.-26.12. Roppongi Hills, Tokyo, Japan
* 14.-19.12. Christmas tour, Beautiful Christmas, PETE PARKKONEN & TUULETAR
* 8.12. klo 19.00 Global Fest, Music House, Helsinki, Finland
* 11.11. Bar Tenho, club, Helsinki, Finland
* 6.11. 19.00 (show 10.15) Specticulum Mundi, München, Germany
* 5.11. 20.00 Zossenhof, Bosse, Germany
* 4.11. 20.00 Cafe Theater Schalotte, Berlin, Germany
* 3.11. 20.00 Finnish Institute, Berlin, Germany
* 20.10. 16.00 Live concert in Womex radio Studio, WOMEX16
* 14.10. 19.45 Budapest, Müpa Budapest, Ritmo Festival, FB-EVENT
* 7.10. 19.00 Lilla Villan, Sipoo, Finland FB-EVENT
* 17.8. 7.00 pm Göteborg Kulturkalas festival
* 29.7. 5 pm Valkeakoski festival, Opening ceremony, Finland
* 27.7. Slottskogsteatern, Gothenburg, Sweden
* 29.6. 8 pm Album Release, Kuudes Linja club Helsinki, Finland
* 28.6. 4.30 pm The stage of Esplanad, Helsinki, Finland
* 18.6. Budapest A cappella festival
* 15.4. EI LEIJUTA -SINGLE RELEASE! Popup kiertue, Helsinki.
* 15.4. klo 20.00 Cafe Intro, Kerava
* 27.2. Goethe-instituutti
* 27.2. Iholla-klubi, Helsinki
* 24.2. klo 18.45 Göteborg, Stadsbiblioteket
* 15.-30.1.2016 Yhdysvallat, recording in Liquid 5th studios
* 5.12. Wien, Itävalta, Voice mania 2015
* 7.11. Tampere
* 31.10. Vantaan Energia Areena, Äiti Amma
* 14.10. klo 19.00 Lintsin Valokarnevaalit. Tuuletar & Raappana
* 27.8. klo 18.00 M/S Maria Ravintolalaiva (Hakaniemenranta 3), VAPAA PÄÄSY.
* 19.-24.5. Graz Vokal.Total2015 yhtyelaulukilpailu, HOPEASIJA!!!!
* 10.7. klo 19.00 Bergga, Kallio, Helsinki
* 23.5.2015 klo 20.00 Naisvuoritalo, Mikkeli (ovet auki 19.00)
* 11.5.-19.5. Germany

Tuuterin tyttäret
* 26.3. klo 18.00 Iholla-klubi, Café Piritta, Helsinki
* 10.12. klo 20.00 Teatteri Kallio, Runokahvila
* 11.12. VR puurojuhla

Vilma Timonen Quartet, VTQ
24.8. 15.00 Helsinki, Espanlava (Taiteiden yö)